• Eastern Cape Rising Sun

EC Lifesaving Champs


East London Surf Lifesaving Club's Nippers that took part in the EC Championships at Nahoon Beach on Sunday.

The East London Surf Lifesaving Club hosted the Eastern Cape Lifesaving Championships at the Nahoon and Orient Beaches this past weekend in challenging conditions.


From Port Elizabeth, the visiting clubs were Kings Beach, Summerstrand, Woodridge, Seagulls and Hobie Beach. The East London team had some impressive results and claimed the bulk of the medals in the Juniors and Seniors.


In four weeks time (19 - 21 March) the SA Champs will be taking place at Kings Beach in Port Elizabeth, be assured our team will be training hard in preparation for the next couple of weeks.


All the final placing results for the EL Surf Lifesaving Club's nippers from this weekend's EC Champs:

BEACH RUN

Place     U9 BOYS

2              Dan Bartlett


Place     U10 BOYS

1              Liam Palmer

3              Aaron Louw


Place     U11 BOYS

2              Noah Davis


Place     U11 GIRLS

3              Kiara Batting


Place     U12 GIRLS

3              Olivia Yazbek


Place     U13 BOYS

3              Samuel Van de Venter


Place     U13 GIRLS

3              Hannah Viviers


Place     U14 BOYS

1              Daniel Breetzke


BEACH FLAGS

Place     U9 BOYS

1              Jude Davis

2              Dan Bartlett


Place     U9 GIRLS

1              Leah Smith


Place     U10 BOYS

1              Riley Owen

3              Liam Palmer


Place     U10 GIRLS

3              Tyler Roebert


Place     U11 BOYS

1              Noah Davis


Place     U11 GIRLS

3              Kara Batting


Place     U12 BOYS

2              Morgan Owen


Place     U12 GIRLS

4              Olivia Yazbek


Place     U13 BOYS

1              Michael Oliver


Place     U13 GIRLS

3              Kesha Louw


Place     U14 GIRLS

3              Leyla Gane


BEACH SPRINTS

Place     U9 BOYS

1              Jude Davis


Place     U9 GIRLS

3              Thandi Bosman


Place     U10 BOYS

1              Riley Owen

2              Liam Palmer


Place     U10 GIRLS

1              Tyler Roebert


Place     U11 BOYS

1              Noah Davis


Place     U11 GIRLS

2              Kiara Batting


Place     U12 BOYS

2              Morgan Owen


Place     U12 GIRLS

3              Olivia Yazbek


Place     U13 BOYS

2              Daniel Stead


Place     U14 BOYS

3              Daniel Breetzke


SEA SWIM

Place     U10 BOYS

3              Riley Owen


Place     U10 GIRLS

2              Eden Stead


Place     U12 BOYS

2              Michael Russell


Place     U12 GIRLS

3              Janey Wood


Place     U13 BOYS

3              Daniel Stead


RUN SWIM RUN

Place     U9 BOYS

2              Jude Davis


Place     U9 GIRLS

2              Thandi Bosman


Place     U10 BOYS

2              Riley Owen


Place     U10 GIRLS

2              Eden Stead


Place     U12 BOYS

1              Michael Russell


Place     U12 GIRLS

3              Janey Wood


Place     U13 BOYS

3              Andrew de Smidt


Place     U14 BOYS

3              Joss McGill


Place     U12 BOYS

1              Michael Russell


Place     U13 BOYS

1              Andrew De Smidt

3              Michael Oliver


Place     U14 BOYS

3              Trent de Coning


INDIVIDUAL BODYBOARD

Place     U9 BOYS

1              Jude Davis

3              Fletcher Goodwin


Place     U9 GIRLS

2              Thandi Bosman


Place     U10 BOYS

2              Riley Owen

3              Aaron Louw


Place     U10 GIRLS

2              Eden Stead

3              Kelly McGill


BEACH RELAY

Place     U10

1              Riley Owen, Jude Davis, Aaron Louw, Liam Palmer

2              Matthew Oliver, Bailey Kaschula, Eden Stead, Tyler Roebert


Place     U12

2              Noah Davis, Kara Batting, Morgan Owen, Dominic Stegmann


Place     U14

3              Daniel Breetske, Michael Oliver, Joss McGill, Daniel Shaw


BODYBOARD RELAY

Place     U10

3              Riley Owen, Matt Goedhals, Liam Palmer


MALI RELAY

Place     U12

2              Michael Russell, Morgan Owen, Dominic Stegmann


TAPLIN

Place     U10

3              Riley Owen, Eden Stead, Jude Davies


OVERALL PLACING EC CHAMPS

Place     U9 BOY

1              Jude Davis


Place     U10 BOY

2              Riley Owen


Place     U10 GIRL

2              Eden Stead


Place     U11 BOY

1              Noah Davis


Place     U12 BOY

2              Morgan Owen

3             Michael Russell


Place     U13 BOY

3              Daniel Stead

115 views

Recent Posts

See All

ECDC: R75 million to save jobs

The Eastern Cape Development Corporation (ECDC) has reviewed the Eastern Cape Jobs Stimulus Fund to accommodate businesses that are in distress due to the effects of Covid-19 following an announcement

Explore

Help

Socials

Newsletter

99 Western Avenue, Vincent

East London, Eastern Cape

Tel: 043 050 5250

061 404 1657

Get all the latest news and updates from Eastern Cape Rising Sun.

©2019 Eastern Cape Rising Sun. Designed and developed by Media 101 | Eleven24 Design